Internetköp av läkemedel – ett hot mot folkhälsan?
Tisdag 19 november inbjuder U-FOLD och Läkemedelsverket dig att ta del av den senaste kunskapen kring en av samhällets stora utmaningar: Internetköp av läkemedel – ett hot mot folkhälsan?
Tid: Tisdag 19 november, kl. 10.00
Lokal: Blåsenhus, Uppsala (karta)
Internetköp av läkemedel – ett hot mot folkhälsan
I dag finns ett stort utbud av okontrollerade läkemedel till försäljning på Internet. Bakom webbutikerna ligger oseriösa aktörer som utan att tveka utsätter enskilda konsumenter för stora risker. Det är en akut problematik som rymmer många dimensioner. Med seminariet Internetköp av läkemedel – ett hot mot folkhälsan? belyser U-FOLD och Läkemedelsverket en rad centrala frågeställningar.
Vad kan okontrollerade läkemedel innehålla? Vilka attityder har konsumenterna? Och hur arbetar ansvariga myndigheter för att stävja riskerna och att öka den allmänna kunskapen? Ta chansen att lyssna till några av landets främsta experter presentera den senaste kunskapen kring okontrollerade läkemedel. Välkommen till Uppsala och Blåsenhus.
Läs Brännpunkt: Internetköp av läkemedel är ett växande problem
Program (reservation för ändringar)
09:30 Registrering med kaffe/te
10.00 Välkommen
Fred Nyberg, professor, koordinator U-FOLD
10:15 Okontrollerade läkemedel – Vad gör Läkemedelsverket?
Per-Åke Sandvold, Enhetschef, Kontroll av Läkemedelsprodukter och Narkotika (KLoN), Läkemedelsverket
10:40 Smalare, starkare & bättre – attityder till okontrollerade läkemedel
Mårten Forrest, Kommunikationsstrateg, Läkemedelsverket
11:15 Tullens arbete med smuggling av läkemedel på Arlanda
Svante Hull, Tullverket, Stockholm
11:45 Lättare förtäring
12:15 Kan kosmetika vara läkemedel?
Ingela Ottoson, Utredare, KLoN
12:25 Samarbete med andra myndigheter
Tomas Nilsson, Utredare, KLoN
12:45 Vad kan din tablett innehålla? – gjorda fynd från laboratoriet
Monika Johansson, Samordnare i analysfrågor vid Läkemedelsverket
13.15 Summering och avslutning av moderator
Maria Ellgren, forskare, Uppsala universitet
Arr: U-FOLD, Läkemedelsverket